Zdrowie

10 sprawdzonych sposobów na poprawę pamięci.

Czasem pamiętasz coś tak szczegółowo i bezbłędnie, że automatycznie widzisz to w myślach, nie próbując nawet wysilać swojego umysłu, zaś innym razem nie potrafisz sobie nawet przypomnieć, co jadłeś danego dnia na śniadanie. Brzmi znajomo?
Nasza pamięć działa w niesamowity i tajemniczy sposób, ale jedno jest pewne: Jeśli nie jesteś w stanie sobie czegoś przypomnieć, to naprawdę bywa frustrujące.

Już od dwudziestego roku życia, szczególnie nasilając się po osiągnięciu 65 lat, funkcja pamięci spowalnia wraz z wiekiem. Niczym w komputerze, pamięć ludzka funkcjonuje jak cały system przetwarzania, przy czym nie ogranicza się tylko do jednego miejsca w mózgu.

Z biegiem czasu w tym systemie przetwarzania mogą wystąpić usterki – znajmy je jako irytujące zaniki pamięci. Życie w dzisiejszym rozpędzonym świecie powoduje, że brak nam czasu na sen, jesteśmy nastawieni na wielozadaniowość i podzielność uwagi. Wszystko to bardzo niekorzystnie wpływa na naszą pamięć.

Według amerykańskich badaczy wyjaśnieniem pogarszania się pamięci wraz z postępującym wiekiem jest stopniowy zanik komórek odpowiedzialnych za łączność w całym mózgu, pozwalającą na przywołanie do pamięci wielu informacji i wydarzeń z naszego życia.

Najlepszym sposobem na zachowanie sprawności naszego umysłu jest świadome ćwiczenie go. Oto 10 wskazówek poprawiających pamięć, które możemy włączyć do codziennej rutyny. Wprowadź je w życie, a będziesz w stanie w końcu zalogować się na swoje konto bankowe za pierwszym razem!

1. Stosuj skróty.

Używanie skrótów jest doskonałą strategią zapamiętywania informacji. To może być prawdziwe lub nawet nonsensowne słowo, ważne żeby po prostu dało się je wymówić. Aby utworzyć skrót, należy spisać dane fakty i podkreślić pierwszą literę każdego z nich. Na przykład, aby zapamiętać nazwy swoich nowych klientów: Paweł, Iwona, Ewa i Sebasitan, pomyśl „pies”. Wyobrażaj sobie radosnego będącego na spacerze wraz z tymi czterema osobami za każdym razem, gdy będziesz próbował przypomnieć sobie ich imiona.

2. Pozbądź się wielozadaniowości.

Jeśli chcesz, by Twoja pamięć była maksymalnie wydajna, wszelkie jej zakłócanie niestety oddali Cię od osiągnięcia tego celu. Jedną z największych przeszkód jest multizadaniowość, czyli dzielenie swojej uwagi pomiędzy kilka czynności wykonywanych naraz.
Nasze mózgi działają tak, że im więcej zadań staramy się wykonać jednocześnie, tym mniej dokładnie jesteśmy w stanie zrealizować każde z nich.
Można obwiniać o to naszą pamięć, ale przez większość czasu jest to kwestia zdolności. Wyrób w sobie nawyk zamykania laptopa podczas spotkania lub wyłączania telewizora podczas rozmowy z bliskimi, o wiele bardziej skupiając się na tym, co mówi do Ciebie druga osoba. Uwierz, że ona dostrzeże Twoje zaangażowanie i z pewnością je doceni.

3. Słuchaj, myśl, zapisuj.

Nie możesz sobie przypomnieć jednego ze slajdów z dzisiejszej prezentacji swojego szefa? Rób notatki, ale w sposób strategiczny. Gdy ktoś mówi, patrz i słuchaj uważnie (twoje narządy zmysłów zapiszą dźwięk, więc masz już notatkę wykonaną poprzez słuchanie).

Poświęć chwilę, aby zastanowić się nad kluczowymi informacjami, a następnie zapisz tylko główne punkty, dzięki czemu stworzysz wersję skróconą tego, co przyswoiłeś. Później z łatwością rozwiniesz ten jeden kawałek informacji w jego pełną wersję, przywołując zapisaną wiedzę ze swojej pamięci.

4. Graj w gry komputerowe.

Wreszcie masz konkretny argument, by odeprzeć zarzuty swojej drugiej połowy, że granie na komputerze to tylko strata czasu. Badania przeprowadzone w 2015 roku w USA wykazały, że granie w gry wideo ma pozytywny wpływ na naszą pamięć. Gry akcji są szczególnie korzystne, ponieważ wymagają od graczy podejmowania szybkich decyzji i śledzenia wielu informacji naraz, co jest doskonałym ćwiczeniem dla mózgu.

5. Postępuj zgodnie z regułą 24-godzin

Większość nowych informacji zapominamy w ciągu 24 godzin od ich przyswojenia. Zatem jeśli chcesz je zapamiętać na długo, zadbaj o to, by w ciągu pierwszej doby mieć z nimi ponowną styczność. Przeczytaj raz jeszcze notatki, które zapisałeś lub przed zaśnięciem przywołaj do swojej pamięci osoby, które spotkałeś lub poznałeś danego dnia.

6. Wykorzystaj wizualizacje i skojarzenia.

Kojarzenie danej osoby, miejsca lub rzeczy z inną osobą, miejscem lub rzeczą nadaje informacji nowe znaczenie, więc Twój mózg może ją łatwiej przywołać. Na przykład zapamiętaj imię nowego znajomego poprzez skojarzenie. Wyobraź sobie, że poznałeś Tomka, który miał akurat na sobie czerwoną koszulkę. Może masz brata, który ma tak samo na imię i jest ratownikiem, a w pracy chodzi w czerwonej koszulce. Kojarząc ich ze sobą, łatwo zapamiętasz imię nowego kolegi.

7. Śpiewaj.

Jest powód, dla którego czasem głupie piosenki z reklam nie mogą przestać grać w naszych głowach i zdają się tkwić w nich na dobre. Historia pokazuje, że informacje zawarte w muzyce lub poezji są najłatwiejsze do zapamiętania.

Podczas zapamiętywania informacji dopasuj ich słowa do melodii piosenki, którą znasz najlepiej. Nikt nie musi wiedzieć, że „Ona tańczy dla mnie” właśnie gra w twojej głowie.

8. Uczyń informację zabawną lub sensowną.

Stymulacja poznawcza przez całe życie ma zasadnicze znaczenie dla pamięci – co oznacza, że jesteś bardziej skłonny do zapamiętania informacji, która coś znaczy dla ciebie osobiście lub sprawia, że dzięki niej można się śmiać. Zatem do dzieła, podejdź do sprawy kreatywnie.
„Hipokamp [część mózgu istotna dla pamięci] naprawdę lubi nowości.” Nie pamiętasz kodu PIN od swojej karty płatniczej? Zapamiętaj go nadając mu sens. Weźmy np. liczbę 1852: Pomyśl o roku, w którym uzyskuje się pełnoletność oraz talii kart, która zawiera ich dokładnie 52.


native_przepisy

Otrzymuj sprawdzone przepisy na zdrowie!

Zawsze jako pierwsza oraz te niepublikowane!

Zyskaj zdrowie, spokój i urodę!

Szanuję Twoją prywatność. Zawsze możesz się wypisać z listy.

9. Grupuj.

Inaczej kategoryzuj. To doskonały i sprytny sposób na to, aby idąc do sklepu zapamiętać listę zakupów lub by w swojej głowie bez problemu pomieścić listę rzeczy do zrobienia.
Na przykład pogrupuj artykuły, które chcesz kupić łącząc je w kategorie (higiena lub nabiał). Ta taktyka pozwoli elementom w każdej z kategorii stać się częścią swoistego rodzaju kodu. W ten sposób nie napracujemy tak ciężko, jak byśmy musieli to zrobić chcąc zapamiętać każdą pozycję z osobna. Zamiast tego mamy do zapamiętania zaledwie kilka kategorii, a produkty w nich zawarte przypomnimy sobie o wiele łatwiej.

10. Twórz w głowie historie.

Podobnie jak grupowanie historie są łatwiejsze do zapamiętania. Dzieje się tak, ponieważ zawierają konkretne zdarzenia, które mają miejsce na osi czasu. Załóżmy na przykład, że udajesz się na spotkanie do kawiarni znajdującej się na rogu ulic Kopernika i Piłsudskiego. Po zapamiętaniu tych dwóch nazw pomyśl: „Kopernik i Piłsudski wspólnie siedzą przy stoliku, pijąc pyszną kawę”.

A Tobie co pomaga lepiej zapamiętywać nowe informacje i usprawnić swoją pamięć? Czy kiedykolwiek próbowałeś którejkolwiek z powyższych sztuczek? Opowiedz nam o swoich doświadczeniach w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.