Motywacja

11 Sposobów aby poczuć się pewniej

Nawet najbardziej przebojowe i charyzmatyczne osoby mają gorsze chwile i czują się niepewnie. Niektórym z nas to uczucie pojawia się częściej i jest nieco trudniejsze do pokonania. Jeśli poszukujesz sposobów, by poczuć się pewnym siebie i chcesz, by to uczucie towarzyszyło Ci zawsze, czytaj dalej… Poniżej znajdziesz kilka prostych wskazówek, dzięki którym poczujesz się lepiej.

1. Wolontariat

Wolontariat może stanowić impuls do zdobycia pewności siebie, poczucia własnej wartości i zadowolenia z życia. Rozważmy pomoc np. w schronisku dla zwierząt. Jeśli nie masz czasu na wolontariat, w zamian dokonaj chociaż symbolicznej wpłaty na szczytny cel. Tak naprawdę nie musi to być gotówka, możesz wesprzeć różne akcje ofiarując ubrania, środki czystości, kosmetyki czy też zabawki.

2. Dobry uczynek

Drobne akty dobroci czynią świat lepszym miejscem. Upiecz ciasteczka dla swoich współpracowników, skomplementuj kogoś, z kim zazwyczaj nie rozmawiasz. Nawet najmniejsze czyny mogą mieć ogromny wpływ na nastrój.

bl

 3. Ubierz się dobrze

Odzież może mieć istotny wpływ na pewność siebie. Zdajemy sobie sprawę, że to jak wyglądamy ma wpływ na to, jak odbierają nas inni. Zadbaj o swoje ubranie. Niech będzie czyste, uprasowane i wygodne. Wybierz te, w których się dobrze i swobodnie czujesz. Postaraj się mieć swój własny styl. Nie staraj się kopiować i naśladować innych. To może skutkować odwrotnym rezultatem do zamierzonego. Bądź sobą.

4. Ucz się

Im więcej wiesz, tym możesz stać się silniejszy psychicznie. Osiągnięcia osobiste i cenne umiejętności utrwalają pewność siebie. Naucz się nowego języka, zdobądź nowe umiejętności. Dodatkowo im więcej wiesz, tym będziesz miał więcej tematów do rozmów.

wa

5. Stój prosto

Prawidłowa postawa zwiększa pewność siebie. Nie zależnie od tego czy faktycznie dobrze się czujesz, czy udajesz ludzie wokół jak i twój mózg odbiorą wyprostowaną sylwetkę jako informację, że czujesz się świetnie w danej sytuacji – a mózg sprawi, że tak też się poczujesz. Co więcej, rozum potrafi zapamiętywać zachowanie. Jest duże prawdopodobieństwo, że przy następnej podobnej sytuacji, od razu zareagujesz pewnością siebie.

6. Ćwicz

Wystarczy 30minut ćwiczeń 3 razy w tygodniu, aby poprawić samopoczucie i zdrowie. Ustawianie sobie celów treningowych i ich realizacja również pomoże zwiększyć pewność siebie.

young-fitness-girl-running-up-the-stairs-picjumbo-com

7. Nie przejmuj się tym co myślą inni

Głównym objawem niskiej pewności siebie jest martwienie się tym , co myślą inni, przy założeniu, że skupiają się jedynie na wadach. Tego typu negatywne nastawienie może prowadzić jedynie do złych emocji. Myśl pozytywnie o sobie.

8. Jedz zdrowo

Zadbaj o to, by Twoja dieta była bogata w witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze. Dobrze zbilansowane posiłki są najlepszym sposobem na poprawę nastroju i wyglądu. A gdy wyglądamy dobrze, także czujemy się pewniej.

Summer salad with grapefruit, strawberry, mint, balsamic and cheese on a plate on a wooden background, closeup

9. Odłącz się od Internetu

Niektóre osoby korzystające z social media mają tendencję do niezdrowego porównywania siebie do innych osób. Warto wylogować się z portali społecznościowych. Nie korzystać z nich zwłaszcza po przebudzeniu i przed snem, a za to skupić się na budowaniu lepszych relacji z ludźmi wokół nas.

10. Prowadź dziennik wdzięczności

Badania dowiodły, że prowadzenie dziennika wdzięczności daje szereg imponujących korzyści m.in. uczucie szczęścia, lepszą samoocenę i pewność siebie. Jak prowadzić dziennik? Wystarczy tuż przed snem wypisać w zeszycie 5 rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni danego dnia.be

11. Przyjmuj komplementy

… i komplementuj siebie. Uznawaj własne osiągnięcia i świętuj je.

A jaka jest Twoja wskazówka aby poczuć się lepiej i pewniej?

 

Group of friends taking selfie in urban background. Five young people wearing casual clothes.

 

Photo: Designed by Freepik

18 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.