Zdrowie

Jak pozbyć się wzdęć i mieć widocznie płaski brzuch w nawet 24 godziny!

Gazy gromadzące się w żołądku stanowią dość powszechny problem. To dolegliwość, której skutki mogą powodować dyskomfort, być bolesne i wstydliwe dla osób na nią cierpiących. Wzdęcia występują u około 10 do 30 procent osób dorosłych i często utrudniają funkcjonowanie w pracy czy rekreację, ale też po prostu codzienne życie.

Pojawiają się one zazwyczaj, gdy nasze brzuchy napełniają się powietrzem lub gazami związanymi z trawieniem. One to sprawiają, że brzuch wizualnie staje się większy i twardy w dotyku.

Ale dlaczego właściwie nasz brzuch staje się często mocno nadęty? Przyczyną jest to, co oraz jak spożywamy każdego dnia, jak np. napoje gazowane czy połykanie dużych ilości powietrza podczas jedzenia i picia lub jedzenie chleba, nabiału i mięsa, które mają tendencję do zalegania w jelitach przez kilka dni do nawet kilku tygodni, gdzie gniją, tworząc gazy i wzdęcia. Dieta większości ludzi, którzy skarżą się na znikającą talię i wzdęcia żołądka, składa się m.in. z właśnie tych wymienionych wyżej produktów. Spożywanie ich może powodować zatory jelita, zaparcia oraz nieregularne wypróżnienia. Przeciętny człowiek gromadzi co najmniej kilogram odpadów w jelitach każdego dnia. Tak więc kluczem do tego, by mieć bardziej płaski brzuch, jest przede wszystkim codzienne opróżnianie jego zawartości.

Ból brzucha, który jest spowodowany przez gazy, zazwyczaj czujemy z okolic klatki piersiowej lub miednicy. Ten ból jest często podobny skurczów, bywa ostry.
Rozbijmy teraz przyczyny wzdęć na czynniki pierwsze, by lepiej dowiedzieć się, jak możemy walczyć z nimi na tyle skutecznie, że nasz brzuch stanie się zauważalnie płaski już w 24 godziny.

Kiedy jemy, a nawet pijemy, połykamy powietrze. Możemy również połykać powietrze podczas żucia gumy, ssania cukierków czy picia przez słomkę. Niektóre z tych czynności sprawiają, że powietrze dostaje się do dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Obfite gazy mogą być również oznaką może być oznaką poważniejszej dolegliwości, jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy nadmiar bakterii w układzie pokarmowym, co może być związane z cukrzycą.

W przypadku, gdy gazy i wzdęcia występują przede wszystkim w wyniku spożywania produktów mlecznych, przyczyną może być fakt, że Twój organizm nie toleruje laktozy. Inne nietolerancje pokarm, zwłaszcza na gluten – białko występujące w pszenicy i niektórych innych ziaren – podobnie może powodować wzdęcia.

Kolejną przyczyną nadmiaru gazów w żołądku mogą być substancje słodzące, na przykład sorbitol, mannitol i ksylitol, wykorzystywane w produktach reklamowanych jako niezawierające cukru. Wiele osób ma problemy z gazami zawsze po spożyciu tych substancji.

Powodem wzdęć mogą być także zaparcia, które sprawiają, że gazom bardzo trudno jest przejść przez jelita. Powoduje to duży dyskomfort. O problemie zaparć szerzej piszemy w tym artykule: http://bit.ly/sposobnazaparcia .

Na szczęście pozbycie się wzdęć wcale nie musi być trudne. Wystarczy przestrzegać kilku opisanych poniżej zasad. Oto najlepsze i najskuteczniejsze sposoby w wale z niechcianymi gazami:

Przy wzdęciach bardzo ważne jest, aby włączyć do swojej diety błonnik, który sprawia, że trawienie jest znacznie ułatwione. Błonnik spożyty wraz z dużą ilością wody znacznie poprawia perystaltykę jelit, usuwając z nich resztki jedzenia będące przyczyną powstawania gazów. Błonnik likwiduje także zaparcia, dzięki czemu gazy i niestrawione resztki łatwiej są wydalane z naszego organizmu.


Ostry wysiłek fizyczny po posiłku nie jest wskazany, ale spokojny, dziesięciominutowy spacer spowoduje, że powietrze zgromadzone w naszym żołądku łatwej przejdzie przez układ pokarmowy i uczucie nadętego brzucha zniknie znacznie szybciej, niż w przypadku wypoczywania na fotelu.

Uwaga: Gazy wywołane przez zespół jelita drażliwego mogą być leczone właśnie poprzez udanie się na 10 minut spaceru!

Kolejna ważna zasada: pij wodę. Woda jest jednym z zasadniczych elementów naszego życia. Pomaga nam też trawić jedzenie, dlatego powinniśmy pić co najmniej 8 szklanek wody dziennie, aby zapobiec wzdęciom i zaparciom. Ale połykając wodę możemy też spowodować, że w naszym organizmie zgromadzi się nadmiar gazu i przez to pojawią się wzdęcia. Dlatego też należy ją pić spokojnie, bez pośpiechu i małymi łykami.


native_przepisy

Otrzymuj sprawdzone przepisy na zdrowie!

Zawsze jako pierwsza oraz te niepublikowane!

Zyskaj zdrowie, spokój i urodę!

Szanuję Twoją prywatność. Zawsze możesz się wypisać z listy.

Jeśli gazy i wzdęcia Ci dokuczają, warto skorzystać z powyższych sposobów, aby pozbyć się ich jak najszybciej. O ile zaś chcesz uniknąć gromadzenia się w Tobie gazów w przyszłości, stosuj opisane przez nas środki zaradcze regularnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.