Odżywianie,  Zdrowie

Zobacz, co się dzieje z Twoim ciałem, gdy nie pijesz wody

Z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami, jak bardzo spożywanie wody jest ważne i dobre dla naszego Ciała. Wiesz, że woda jest wspaniała – leczy ból głowy, poprawia samopoczucie, opóźnienia efekty starzenia, przyśpiesza przyswajanie wiedzy. Ale czy zdajesz sobie sprawę, co się dzieje z organizmem, gdy tej wody nie dostarczasz w odpowiedniej ilości?

No właśnie… i czy wiesz, ile to ta „odpowiednia ilość”?
Jeśli nie, czytaj dalej…

ILE PIĆ WODY?
Zacznijmy od tego, ile powinniśmy przyjmować wody dziennie. W książkach, dietach i portalach o zdrowym odżywianiu często są podawane różne ilości. Kto ma rację? I jak to sprawdzić?

Tak naprawdę każdy człowiek jest inny i ma inne zapotrzebowania.

Aby dowiedzieć się, ile powinieneś pić, wystarczy wykonać proste działanie. Przyjmuje się, że na każde 30kg masy naszego ciała należy dostarczyć 1litr wody.

Wzór wygląda następująco:

Waga ciała : 30 = ilość wody jaką należy spożywać dziennie

Np. jeśli ważysz 60kg, wzór będzie wyglądał następująco  60 : 30 = 2

Ze wzoru wynika, że powinieneś pić 2litry wody dziennie.

Ok. teraz Twoja kolej. Policz, ile powinieneś dziś wypić wody.

NAWADNIANIE

Jeśli wiesz już, ile wody pić. Pojawia się pytanie: jak taką ilość spożyć?

Na pewno nie na raz. Tu nie o to chodzi, żeby rano wypić herbatę w biegu, później kubek kawy podczas przerwy w pracy, a resztę nadrabiać wieczorem tuż przed pójściem spać. Może się to dla nas skończyć jedynie częstymi spacerami do toalety i nieprzespaną nocą. 😉 Nasze ciała do sprawnego i wydajnego funkcjonowania potrzebują wody przez cały dzień.

Najlepiej mieć wodę cały czas pod ręką. W szklance, bidonie, małej butelce i popijać po troszku. Nie lubisz smaku wody? Śmiało możesz dodać do niej np. plasterki cytrusów lub miętę. Lekko zmienią smak i dostarczą ekstra witamin.

APLIKACJE

Jeśli tak jak ja masz problem z systematycznym piciem, polecam aplikacje na telefon. Zainstalowane na smartphonie co jakiś czas będą przypominały o szklance napoju. Ja korzystam z tych:

 Hydro Coach – pij wodę

Przypomnienie wypij wodę

Aqualert

 

BRAK WODY

Okazuje się, że nawet niewielkie odwodnienie łączy się z silnymi, niepożądanymi efektami. A musisz wiedzieć, że w momencie, w którym czujesz pragnienie i suchość w ustach – organizm daje ci znać, że już jesteś odwodniony!

Co się dzieje gdy odpuścimy picie wody?

 • Czujemy zmęczenie i senność
 • Pojawia się ból głowy
 • Zaparcia
 • Zawroty głowy
 • Zmiany nastroju, drażliwość i wzrost niepokoju
 • Podkrążone oczy
 • Skóra zaczyna się marszczyć i uwidaczniają się zmarszczki
 • Odczuwamy skurcze mięśni

Gdy deficyt wody w naszym organizmie jest drastycznie niski, pojawiają się następujące objawy:

 • niskie ciśnienie krwi i szybkie bicie serca
 • gorączka
 • delirium i utrata przytomności
 • ciężka biegunka lub wymioty

Powyższe objawy to znak, że należy szybko skonsultować się z lekarzem, a nawet udać się do szpitala!

WODA A OTYŁOŚĆ

A co jeśli przez dłuższy czas pijesz tylko wtedy, gdy czujesz pragnienie i nie dbasz o to czy dostarczasz wody w odpowiednich ilościach?

Okazuje się, że tego typu niedobór wody także ma swoje skutki uboczne. Jednym z nich jest przyrost masy ciała. Tak, tak… możesz przytyć z braku wody!

 • Niski poziom wody = spowolniony metabolizm. Zdolność organizmu do usuwania toksyn i innych odpadów jest zablokowana. Metabolizm bez wody nie może dostatecznie sprawnie funkcjonować i mocno zwalnia. Pojawiają się także nieprzyjemne zaparcia. Czujemy się napuchnięci i ociężali.
 • Częstszy i większy głód. Gdy jesteś odwodniony, organizm może pomylić to z głodem dając Ci znać, że musisz coś zjeść. To najprostsza droga do podjadania i spożywania zbyt dużych ilości jedzenia, co skutkuje przybieraniem na wadze.
 • Ogólne zmęczenie. Nasz poziom energii spada, a co za tym idzie, nie mamy ochoty na ruch i ćwiczenia, które są zbawienne dla naszej zgrabnej sylwetki i dobrego zdrowia.

Jeśli zależy Ci na dobrym wyglądzie, zgrabnej sylwetce i dobrym samopoczuciu –idź do kuchni, nalej sobie szklankę świeżej, krystalicznej wodny!

Wypijmy za Nasze zdrowie!

Chears!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.